Pigmentarium – konst, doft, och arkitektur i möte.
Pigmentarium är det tjeckiska parfymhuset som drivs av filosofin att doft är ett unikt kreativt uttryck som speglar vår inre värld. Här får parfymerna framhäva och förhöja vår personlighet: de anpassar sig sömlöst efter dig som bärare, och blir en reflektion av din egen unika karaktär.

Huset grundades 2018 av innovatören Tomáš Ric, som utvecklade husets första dofter med inspiration från tjeckiska och internationella modernistiska rörelser. Tomáš, som bor i Prag, berättar att inspirationen till dofterna ofta kommer till honom när han inte aktivt letar efter den: “det är en komplex process – en blandning av tusentals olika intryck och samtal, av arkitektur och social dynamik som tids nog kristalliseras till en sinnesstämning som är så stark att den ger upphov till en ny idé”.

När en känsla eller en historia finns på plats börjar processen att tolka denna som doft. “Vi frågar oss själva vilka råmaterial som kan hjälpa oss att förmedla bilden av doften på bästa sätt. För vår doft Brutal, till exempel, rörde det sig om känslan av överflöd – berusande blommor och intensitet. Men vi ville också skapa en känsla av något bekant och bekvämt – vanilj, sandelträ, kaffe och en liten touch av negroni.”
När vi ber Tomáš beskriva sin personlighet som en doft, så återkommer han till just Brutal EdP: “Den kan verka hård först, men är egentligen väldigt mjuk, mild, och full av olika lager”.
Hans bästa doftminne beskriver han är hans mormors växthus, där doften av barndomen fångades – “den sorglösa känslan är helt enkelt oslagbar”. När de kommer till underskattade doftnoter lyfter han också där en not som skänker trygghet, nämligen tobak: “Det är en så vacker, komplex, och varm not – fyllig men samtidigt clean. Den får alla situationer att kännas mysiga.”

I Pigmentarium, och för Tomáš personligen, är konsten central. Under 2025 startade huset initiativet “Art behind the Glass” – ett projekt som lyfter europeiska konstnärer och landmärken i ett utomhusgalleri där konst, doft och arkitektur möts. Här visas skulpturer inspirerade av doft i butiker och på allmänna platser. “Min beundran för Prag och dess konstscen är en av mina största inspirationskällor”, berättar Tomáš. “Doft lär oss att känna igen och bevara känslor, och med Pigmentarium får dessa två världar mötas”.

Han beskriver Pigmentariums DNA som ”oberoende”, där han syftar på både huset och på dess parfymer, där alla kreationer är helt unika. “Dofterna ska kunna stå stolta för sig själva. Fristående, men också med förmågan att komplettera varandra när man väljer det.” Och det är så Pigmentarium utmärker sig: som ett parfymhus med unika dofter som överskrider trender och talar genom sin konstnärlighet – ett hus som med globalt självförtroende speglar sin centraleuropeiska själ.
Nyfiken på att upptäcka Pigmentarium? Ta steget med dessa dofter.
